پول دیجیتال چیست

پول دیجیتال

پول دیجیتال همانطور که از نامش پیداست پولی است که به صورت کاملا غیر فیزیکی مبادله می شود.

این پول دیجیتالی به صورت الکترونیکی روی کارت های مغناطیسی یا رایانه های قابل دسترس بودند و با پیشرفت تکنولوژی این مبادلات از طریق شیکه جهانی اینترنت صورت پذیرفت.

 

تاریخچه

ایده اولیه پول دیجیتال در سال 1983 توسط دیوید چام داده شد و در سال 1990 اولین کمپانی پول الکترونیک در آمستردام معرفی گردید.

در طول سالیان کار پول چهار نوع سیستم مورد استفاده قرار گرفت.

 

سیستم مرکزیافته که شامل بیشتر سیستم های دنیا شد از جمله نمونه های بسیار آن می توان به PayPal، eCash، webmoney، Payoneer، CashU و موارد بسیاری اشاره کرد.

این سیستم به این دلیل مرکزیافته قلمداد شد که میزان پول را به طور مسیتقیم خودشان از طریق وب سایتشان در اختیار کاربر قرار دادند.

سیستم کیف پول دیجیتال سیار که بسیاری از کمپانی ها برای راحتی کاربرانشان از کیف پول های سیار استفاده کردند. از اولین موارد یاد شده در تاریخ می توان به سال 1994 به بانک National Westminster اشاره کرد و در اخرین مورد مشهور به شرکت اپل اشاره کرد که در سال 2014 برای گوشی های iPhone 6 همانند شرکت گوگل که دارای Google Wallet بود، Apple Pay را ارایه کرد.

سیستم غیر متمرکز که شامل پول های کد گزاری شده است و در حال حاضر بسیار نمونه هایی از آن را در بازار ارز مشاهده می کنید. از مهمترین و ابتدایی ترین آنها می توان به بیت کوین اشاره کرد که بصورت شخص به شخص قابل انتقال است و هیچگونه دخل و تصرفی توسط دولت ها و بانکهای دنیا در آن وجود ندارد.

این ارز دیجیتال به دلیل غیر قابل ردگیری بودن پول اصلی دنیای مخوف جنایات زیرزمینی قلمداد می شود.

 

منبع:http://persiane.ir/Digital-cryptocurrency-money-centerlize-Emoney.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *